För dig som tillverkare
Ett svenskt krocklaboratorium för bilbarnstolar
VTI:s krocksäkerhetslaboratorium i Linköping är ackrediterat för krockprovning och utför provning enligt ECE/UNECE R129 och Plustest för bilbarnstolar.
Provning av bilbarnstolar hos VTI
Med vårt krocksäkerhetslaboratorium har vi lång och gedigen erfarenhet av provning av bilbarnstolar och VTI var bland de första i världen att påbörja denna typ av tester.
Sedan 1960‑talet har VTI varit delaktigt både i utformningen av provningsmetoder och i den fortlöpande utvecklingen av krocksäkerhet för barn i bil. Laboratoriet har därmed haft en aktiv roll i att höja säkerhetsnivån för bilbarnstolar, både nationellt och internationellt.
Investeringar för att möta dagens krav
Under perioden 2021–2023 genomförde VTI omfattande investeringar för att möta moderna krav på bilbarnstolar. Dessa investeringar omfattar:
- nytt bromssystem
- nya testbänkar
- nya, mer avancerade krockdockor
Syftet är att säkerställa att provningen håller hög kvalitet och motsvarar gällande regelverk och branschstandard.
Ett centralt inslag i UN ECE R129 är att barnets längd avgör vilken bilbarnstol som ska användas, i samspel med den rekommenderade maxvikten.
I denna provning har flera nya moment tillkommit:
- sidokollisionstest
- mer avancerade mätningar i krockdockorna
Dessa förändringar bidrar till en mer heltäckande bedömning av barnets säkerhet i bil.
Plustestet är känt som ett av de tuffaste frivilliga testerna som finns för bilbarnstolar. VTI har som ambition att fortsätta leva upp till denna höga säkerhetsnivå.
I samband med införandet av UN ECE R129 var det därför naturligt att uppdatera Plustestet. Fokus för Plustestet ligger på:
- skydd av barnets nacke
- bilbarnstolens robusthet
Allt med målet att bidra till ökad säkerhet för barn i bil.
Vad är E‑godkännande?
E‑godkännandet är ett europeiskt godkännande där provning och certifiering styrs av:
- UN ECE Reglemente 129
UN ECE står för United Nations Economic Commission for Europe.
I Sverige är det Transportstyrelsen som utfärdar E‑godkännandet efter genomförd provning hos VTI. Godkännandet gäller i alla länder som accepterat reglementet och är obligatoriskt för alla bilbarnstolar.
Plustest är en frivillig kompletterande provning till E‑godkännandet. Den genomförs av bilbarnstolstillverkare som vill påvisa ytterligare säkerhetskvaliteter utöver kraven i UN ECE Reglemente 44 eller 129.
Vid Plustest:
- ökas hastigheten till 56 km/h
- minskas stoppsträckan med cirka 100 mm
- mäts de krafter som barnets nacke utsätts för vid frontalkollision
En plustestad bilbarnstol ger extra säkerhetsmarginal och minskar risken för livshotande höga nackkrafter vid en frontalkollision.
Plustestets provningsmetod har utvecklats i samarbete mellan: VTI, NTF, Folksam, SIS (Swedish Standards Institute), Volvo och företrädare för bilbarnstolstillverkare.
VTI:s krocksäkerhetslaboratorium erbjuder även prototypprovning av bilbarnstolar. Provningen kan omfatta flera moment, bland annat:
- dynamisk provning
- komponentprovning
- hållfasthetsprovning
Detta ger tillverkare möjlighet att testa och utveckla sina produkter innan serieproduktion eller formell certifiering.
Plustestets märkning
Plustestet dekal eller märkning visar för vilken längd eller vikt bilbarnstolen är testad.

En bilbarnstol som klarat plustestet visar för konsumenten att den är extra säker och minskar risken att barnets nacke utsätts för livsfarlig hög kraft vid en frontalkollision.
Boka provning av er bilstolprodukt
Boka provning enligt det senaste reglementet för bilbarnstolar, UN ECE R129. Plustestet, som VTI är ensamma om att erbjuda, är uppgraderat och tillför en extra kvalitetsstämpel på er produkt.
Tillsvidare kommer endast bakåtvända bilbarnstolar att Plustestas och godkännas. Det görs med syftet att premiera de bilbarnstolar som ger bäst skydd för de mindre barnen.
Skicka din bokningsförfrågan till: vti@vti.se
En förfrågan för Plustest ska innehålla:
- Ett företagsintyg om innehav av ett UN ECE-godkännande av bilbarnstolen.
- Godkännandedokumentationen, inklusive godkännandenumret, för den UN ECE-testade bilbarnstolen.
- Ritningar och tekniska beskrivningar som gör det möjligt att identifiera bilbarnstolen och göra en korrekt installation.
För er som redan har en eller flera produkter godkända enligt Plustestet är det hög tid att titta över era COP (Conformity Of Production).
Bakom Plustestet står
Plustestet utförs av VTI och har utvecklats inom det svenska standardiseringsarbetet för barnsäkerhet i bil och i samarbete mellan VTI, NTF, Folksam, SIS (Swedish Standards Institute), Volvo och företrädare för bilbarnstolstillverkare.
VTI utför ackrediterade provningar opartiskt och med sekretess av kundrelaterade uppgifter i enlighet med SS-EN ISO/IEC 17025:2018 och inom ramen av lag- och myndighetskrav. VTI:s ackreditering på SWEDAC:s webbplats
Kontakt
-
Fredrik Gustafsson
Tekniker
fredrik.gustafsson@vti.se -
Emily Uddman
Forskningsingenjör
emily.uddman@vti.se
