Så kan underhållet av spårväxlar bli effektivare

Tre personer i mörker på järnvägsräls.

Inskanning av korsningsräls utförd inom projektet, juni 2025. På bilden mätingenjör Markus Eliasson, MLT Maskin & Laserteknik AB, doktorand Henrik Vilhelmson, Chalmers, samt Björn Pålsson, docent och projektledare från Chalmers. Foto: Karl Norberg/ Chalmers

Det svenska järnvägsnätet har en stor underhållsskuld att arbeta av. Därför är det angeläget att använda de öronmärkta medlen för järnvägsunderhåll mer effektivt, menar Peter Torstensson, forskningschef på VTI och en av deltagarna i projektet Digital tvilling spårväxlar.

Slitna spårväxlar leder till störningar i trafiken. Projektet ska stödja en övergång från avhjälpande till förebyggande underhåll, alltså att insatser görs före fel uppkommer i anläggningen. Projektsyftet är att finna metoder för planering av samhällsekonomiskt optimalt underhåll av spårväxlar. I projektkonstellationen ingår, förutom VTI, Chalmers kompetenscentrum för järnvägsmekanik (CHARMEC), Trafikverket och järnvägsentreprenören NRC Group.

Projektidén bygger vidare på flera tidigare tvärvetenskapliga forskningsstudier i gränslandet mellan järnvägsmekanik och transportekonomi, med inriktning på järnvägsunderhåll. Detta är ett doktorandprojekt för forskarstuderande Karl Norberg på Chalmers med Peter Torstensson och seniora forskaren Kristofer Odolinski på VTI som bihandledare. Projektet har pågått i ett år och hittills är en konferensartikel inskickad.

– Liksom tidigare projekt handlar det om att utveckla stöd och verktyg för planering av samhällsekonomiskt effektivt underhåll av spårinfrastruktur. Projektet kommer ta ett helhetsgrepp om frågeställningen och titta på allt från tillståndsövervakning till mekanisk nedbrytning och trafikstörande fel, säger Peter Torstensson.

Utredare Erik Nyberg på VTI har som en del av aktiviteterna gjort en separat studie med inriktning på så kallad klustring av underhållsåtgärder, alltså att beräkna den optimala tidpunkten att utföra underhåll för en samling tillgångar. Detta kan inträffa både före och efter den tidpunkt som är optimal för en enskild tillgång i klustret. För att göra en riktig prioritering är det viktigt att underhållsplaneringen tar hänsyn till spårkomponenter i sin verkliga omgivning, menar Peter Torstensson.

– I förlängningen är målsättningen att projektet ska leda till mer pang för pengarna i meningen färre trafikstörande fel orsakade av spårväxlar. Detta projekt kombinerar ingenjörsmässig och nationalekonomisk forskningsmetod där VTI står för det senare. Vår roll är att underlätta nyttiggörandet genom att integrera bedömning av samhällsekonomisk effekt i den tekniskt inriktade forskning som görs av våra samarbetspartner på Chalmers.

Projektet är bekostat av Mistra InfraMaint och Trafikverket. Den totala budgeten för projektet är 8 305 000 kronor varav VTI:s budget är 1 187 000 kronor.

Text: Gunilla Rech

Fotnot: Artikeln har tidigare varit publicerad i VTI aktuellt 3-2025

Du vet väl att du kan prenumerera på VTI:s nyheter?

  • Nyhetsbrev: skickas ut med e-post sex gånger per år.
  • VTI aktuellt: kundtidning som ges ut fyra gånger per år. Få den kostnadsfritt hem i brevlådan eller digitalt med e-post.