Tre nya ledamöter i VTI:s högsta beslutande organ

På onsdagen hölls en introduktionsdag för de nya ledamöterna i styrelsen. Från vänster: Lars Westin, Åsa Aretun (stabsdirektör), Joakim Sonnegård, Ann-Christine Hvittfeldt, Tomas Svensson (GD), Ellen Einebrant, Therese Jomander (styrelsesekreterare) och Caroline Schell. Ledamöterna Maria Khorsand och Linda Olofsson hade förhinder och kunde inte vara med under dagen.
Ellen Einebrant, Ann-Christine Hvittfeldt och Joakim Sonnegård - där har ni de tre nya ledamöterna i VTI:s styrelse.
Det var vid halvårsskiftet som VTI:s högsta beslutade organ förnyades med tre nya styrelsemedlemmar. Joakim Sonnegård, Ellen Einebrant och Ann-Christine Hvittfeldt har utsetts av regeringen och har uppdraget i tre år, till och med 30 juni 2028-
Skiftet innebär att nästan halva styrlsen har bytts ut. Sedan tidigare ingår även ordförande Caroline Schell (fd Ottosson), Maria Khorsand, Linda Olofsson, Lars Westin och Tomas Svensson i VTI-styrelsen.
Ellen Einebrant är vd för Återvinningsindustrierna – branschorganisationen för alla privata återvinningsföretag i Sverige.
– Jag vill bidra med att föra in näringslivsperspektiv i styrelsens arbete. Med lång erfarenhet av en transporttung bransch vars uppgift är att cirkulera material kan jag bidra med aktuella inspel kring hur vi kan gå mot mer hållbara transporter och en cirkulär infrastruktur, säger hon.
Ann-Christine Hvittfeldt är styrelseledamot i en rad bolag - noterade, statliga och entreprenörsdrivna - och arbetar även som handledare för VD-nätverk i Västsvenska Handelskammaren.
–Jag tror att frågor kring hållbarhet, innovation och kompetensförsörjning blir avgörande för VTI framåt. Transport- och mobilitetsområdet står inför stora förändringar med elektrifiering, digitalisering och nya affärsmodeller, och där behöver VTI fortsätta vara en stark kunskapspartner för samhället och näringslivet, säger hon.
Joakim Sonnegård är avdelningschef på Myndigheten för totalförsvarsanalys.
– Jag hoppas att mina kunskaper om ekonomisk politik och klimatpolitik ska bidra till goda diskussioner och beslut i styrelsen. Genom mitt nuvarande arbete med totalförsvaret har jag dessutom ett intresse för transportinfrastrukturfrågor av betydelse för Sverige som allierad i Nato, säger han.