Strategisk samverkan avgörande för LiU och VTI

Jan-Ingvar Jönsson, rektor Liinköpings universitet, och Tomas Svensson, generaldirektör VTI.

Goda grannar. LiU:s rektor Jan-Ingvar Jönsson och VTI:s generaldirektör Tomas Svensson fotograferade strax innan intervjun nedan. Foto: Fotograf Satu

Mycket mer än geografin – området Valla i utkanten av Linköping – förenar VTI och Linköpings universitet. I år fyller ett strategiskt samverkansavtal tio år och grannsämjan fortsätter att vara god.

VTI och LiU har samverkat länge, egentligen ända sedan universitet grundlades 1975 och VTI samma år flyttade till sina nuvarande lokaler på samma område. Genom åren har organisationerna samarbetat i otaliga forskningsprojekt, växlat och delat medarbetare och arbetat tillsammans för att nyttiggöra resultaten av forskningen.

Inte minst har LiU på olika sätt bidragit till kompetenshöjningen av VTI:s forskningsverksamhet. På 70-talet hade bara tio-talet medarbetare disputerat – 2024 har 110 VTI-are doktorsexamen. En viktig förändring som till stor del skett i det tysta.

2014 formaliserades samarbetet i ett strategiskt samverkansavtal, ett av LiU:s åtta och det enda med en forskningsorganisation. Hur har det gått? VTI:s generaldirektör Tomas Svensson och LiU:s rektor Jan-Ingvar Jönsson utbyter resetips och gnabbas vänskapligt om vilket fotbollslag som är bäst (Arsenal eller Leeds) när de träffas – men om samverkansavtalet är de rörande överens.

– Det har drivit på och betytt väldigt mycket för gemensamma forskningsprojekt, inte minst inom EU-området. Av våra åtta avtal är det ett av dem som blivit mest verkstad, säger Jan-Ingvar Jönsson.

– Egentligen har vi ju samarbetat i 49 år, men med avtalet växlar vi upp samverkan och gör den mer synlig. Vi skapar också förutsättningar för nya samarbeten i framtiden, säger Tomas Svensson.

En titt i den årliga kartläggningen visar att två av VTI:s åtta professorer är knutna till LiU, att tio forskare befordrats till professor eller docent och att 23 doktorander är verksamma inom båda organisationerna. Allt under 2023. Samma år drevs 33 gemensamma forskningsprojekt och sex LiU-studenter gjorde sina examensarbeten på VTI.

Ett av många framgångsrika gemensamma projekt, och kanske det mest uppmärksammade, är de självkörande bussarna i Ride the future. Det projektet hade knappast blivit möjligt om LiU-VTI inte samarbetat, inte minst blev det betydligt lättare att få med andra parter när det redan fanns en etablerad samverkan i botten.

Att samarbetet är formaliserat och strukturerat ser både Tomas Svensson och Jan-Ingvar Jönsson som en av de stora fördelarna med avtalet. Det ger en stabil grund att bygga konkreta projekt på.

Har ni misslyckats med något?

– Misslyckats skulle jag inte säga, men visst finns det områden som inte är lika utvecklade. Inom till exempel AI, digitalisering och visualisering, där både vi och LiU är starka, finns det mer att göra när det gäller samarbete, svarar Tomas Svensson.

– Vi arbetar också för att få en större andel forskningsprojekt finansierade av EU. Det är en LiU-strategi och jag vet att det är viktigt även för VTI. Jag tycker också att vi skulle kunna utveckla gemensamma testbäddar inom olika områden, säger Jan-Ingvar Jönsson och tar fram mobilen för att snabbt kolla handlingsplanen för innevarande år.

Det dokumentet, som beslutas av GD och rektor varje år, lyfter också fram arbetet i Swedish Electromobility centre, transportekonomi, luftburna transporter, cybersäkerhet och resiliens/beredskap som några prioriterade områden 2024. Det finns flera. På längre sikt vore flera gemensamma demoanläggningar eller systemdemonstratorer någonstans i regionen ett spännande och tydligt exempel på samverkan.

Både LiU:s rektor och VTI:s GD framhåller hur viktig, ja rent av livsavgörande, samverkan är.

– Egentligen har ett universitet två huvudsakliga uppdrag, att undervisa och att forska. För att klara båda uppdragen måste vi samverka med andra. Det finns en stark tradition inom LiU och jag skulle säga att vi är ganska duktiga på det, säger Jan-Ingvar Jönsson och tillägger att samverkan är en del av LiU:s DNA.

Tomas Svensson:

– För VTI är samverkan en förutsättning för att göra det vi ska göra. Tillämpad forskning kräver samarbete och samverkan för att vara relevant och användbar, och det blir viktigare och viktigare att samverkan kan fungera på bästa möjliga sätt.

Fördelen med ett formellt avtal, menar de, är också att frågan förs upp på ledningsnivå, blir strategisk och får en större tyngd. Den blir inte heller lika personberoende som den skulle ha varit annars. Nu finns en tydlig ram för det fortsatta arbetet konkretiserat i årliga handlingsplaner som arbetas fram av en gemensam samverkansgrupp.

10-årsjubileet för LiU:s och VTI:s samverkansavtal högtidlighölls vid ett evenemang på Universitetsklubben den 24 oktober.

Text: Mikael Sönne

Du vet väl att du kan prenumerera på VTI:s nyheter?

  • Nyhetsbrev: skickas ut med e-post sex gånger per år.
  • VTI aktuellt: kundtidning som ges ut fyra gånger per år. Få den kostnadsfritt hem i brevlådan eller digitalt med e-post.