
Samla dina medarbetare för en kväll i trafiksäkerhetens tecken!
VTI ger grupper möjligheten att i en unik forskningsmiljö i Linköping få veta mer om hur vi tillsammans kan skapa en säkrare trafikmiljö.
Vi kan skräddarsy ett kvällspaket som passar just er. Tack vare vår djupa kunskap och långa erfarenhet kring trafiksäkerhet kan vi erbjuda dels föreläsningar, dels låta er prova körning i vår körsimulator. Vill ni avsluta kvällen med något gott att äta och dricka kan vi erbjuda det också. Nedan följer ett förslag på vad vi kan erbjuda. Upplägget på kvällen är inte fast, utan formas vid bokningen efter gruppens önskemål.
Föreläsningar
VTI är den största transportforskningsmiljön i Sverige och med många års erfarenhet kan vi erbjuda föreläsningar inom det mesta som rör trafik och transport.
- Trafiksäkerhet
- Trötthet
- Barn i bil
- Skolskjuts
- Tekniska stödsystem
Simulator
I vår körsimulator kan vi under säkra former låta er känna på
- Mörkerkörning
- Vinterkörning och blixthalka
- Möte med en älg
- Räfflor i vägen
Mat
Restaurangen Lilla Skafferiet, som finns i samma hus som vårt huvudkontor i Linköping, kan erbjuda allt från välfyllda baguetter och läckra bufféer till välkomponerade trerättersmiddagar. Menyn anpassas alltid efter era önskemål.
För mer information och bokning, välkommen att kontakta:
Magdalena Green, tel. 013-20 42 26